Savunma sanayisinde “Yapay Zeka Platformu” kurulacak

Savunma sanayisinde “Yapay Zeka Platformu” kurulacak

48
0
PAYLAŞ

Savunma sanayinde “Yapay Zeka Platformu” kurulacak

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Yapay zeka teknolojilerinde en hızlı olan ve sistemlerini bu teknolojilerle en hızlı dönüştüren ülkelerin yakında diğerlerine göre avantaj elde edecekleri açıktır” dedi.

Yenilikçi Yazılım Yarışması Programı’nın ikinci dönem ödülü ve üçüncü dönem yarışmalarının imza töreni SSB’de yapıldı.

İsmail Demir burada yaptığı konuşmada, Ar-Ge ve teknoloji yönetimi faaliyetleri ile güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan savunma sistemlerindeki kritik bileşenlerin tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Şu ana kadar 47 Ar-Ge projesini başarı ile tamamladıklarını, 62 projenin de devam ettiğini belirten Demir, bu projelerin toplam bütçesinin 3,5 milyar TL olduğunu ifade etti.

Demir, son yıllarda özellikle yazılım teknolojilerinde baş döndürücü gelişmelerin yaşandığına ve yazılımın tüm teknolojilerin en temel bileşeni haline geldiğine dikkat çekti:

Gelişen ve çığır açan teknolojiler arasında yazılım teknolojileriyle doğrudan ilgili olan yapay zeka, büyük veri, genişbant teknolojileri, robotik, özerklik ve siber güvenlik teknolojilerini destekleyen alt teknoloji konularında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yapay zeka teknolojisinde birçok projeye başladık. aynı anda. Geleceğin savaş ortamları için.” “‘Oyun değiştirici’ bir teknoloji olarak görülen OTAG faaliyetlerini geçen yıl tamamladık. Savunma Sanayii Geniş Alan Ar-Ge (SAGA) çağrıları ile ülkemizi muharebe ortamında üstün kılacak proje önerilerini bir araya getirerek değerlendirmeye başladık. bu yıl sürü zeka teknolojileri için yayınladık.”

Milli Yapay Zeka Stratejisi’nde belirtilen hedefleri savunma sanayii açısından değerlendirerek eylem planlarına dönüştürmeye önem verdiklerini ifade eden Demir, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Günümüz yapay zeka teknolojisi, hemen hemen tüm sistemlerde performansı artıracak ve özellikle otonom yetenekleri artıracak yenilikler sunmaya başladı. Yapay zeka teknolojilerinde en hızlı olan ve sistemlerini bu teknolojilerle en hızlı dönüştüren ülkelerin yakında geleceği açık. diğerlerinden üstün olmak. Yapay Zeka Platformunu en kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu platformla amacımız sektörümüzün yapay zeka alanındaki çalışmalarını hızlandırmak ve daha verimli hale getirmek.”

ÖDÜLLER VE YARIŞMADA YENİ BİR DÖNEM

Ödül töreninde ikinci dönem yarışmalarında uydu kategorisini kazanan Prof. Hakan Çevikalp, HAVELSAN’dan Emre Başeski ve SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nden Halil Sunar’a ödülleri takdim edildi.

Geniş alan gözetleme kategorisinde birinciliği Dr. Osman Serdar Gedik ve Emre Can Sevindik, ikinciliği OBSS Teknoloji AŞ’den Fatih Akyön, üçüncülüğü ise SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nden Öner Ayhan aldı.

Programın üçüncü döneminde 3 üniversitenin öncülüğünde 3 yarışma yapılacak. Bu içerikte; Fırat Üniversitesi ile İTÜ ile “Üretici Çatışma Ağları (GAN) ile Sentetik Veri Üretimi”, “Öğrenmeye Dayalı Sürü Stratejisi Geliştirme”ODTÜ OGAM ile “Hareketli Hedef Takibi Eğitimi” rekabet anlaşmaları imzalandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK