İSO İmalat PMI’ı 8 ayın zirvesinde

İSO İmalat PMI’ı 8 ayın zirvesinde

95
0
PAYLAŞ

ISO İmalat PMI 8 ayın zirvesinde

ISO İmalat PMI 8 ayın zirvesinde

ISO Türkiye İmalat PMI anketi verileri, imalat sektörünün Ocak ayından bu yana performansındaki en güçlü iyileşmeye işaret etti.

İSO Türkiye İmalat PMI araştırmasının Ağustos ayı sonuçları açıklandı.

50,0 eşik değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde bir iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, Temmuz ayında 54,0 olarak ölçülen manşet PMI, Ağustos’ta 54,1’e yükselerek performansta güçlü bir iyileşmeye işaret ediyor. imalat sektörünün Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Böylece, üst üste üçüncü ay için çalışma koşulları güçlendirildi.

Müşteri talebindeki iyileşme ve son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik kısıtlamaların gevşetilmesi, yeni siparişlerdeki güçlü artışın Ağustos ayında da devam etmesini sağladı. Özellikle yeni ihracat siparişlerinde keskin büyüme kaydedildi.

Müşteri talebindeki iyileşmeye bağlı olarak üretim üçüncü ayda da arttı ve yeni ihracat siparişlerindeki güçlü büyüme bazı şirketlerde üretim artışına katkıda bulundu. Büyüme, Temmuz ayına göre daha düşük bir oranda da olsa güçlüydü.

Firmaların iş yüklerini karşılama çabaları, satın alma faaliyetlerinde ve istihdamda daha önemli artışları beraberinde getirmiştir. Bu, Ocak ayından bu yana en yüksek istihdam artışı oldu. Üreticiler, birikimlerinin artmasını engelleyebildi ve art arda ikinci ay boyunca birikimler sabit kaldı.

Bazı anket katılımcıları istihdamı artırma gereğini vurguladı. Tedarik zincirlerindeki gecikmeler, girdi sağlama çabalarını olumsuz etkilemeye devam etti. Bu durum, girdi maliyetlerindeki ve nihai ürün fiyatlarındaki keskin artışların sürmesine neden oldu. Ancak, enflasyonist baskılar Ağustos ayında gevşeme sinyalleri verdi.

Ağustos ayında hem girdi hem de nihai ürün stokları arttı. Girdi stoklarında son 12 ayın ilk artışı, mamul stoklarında ise son 69 ayın ilk artışı kaydedildi. Firmalar, yeni siparişlerdeki artış ve arz sıkıntısına karşı önlem alma çabaları nedeniyle üretim öncesi stoklarını artırdı. Müşteri teslimatlarında yaşanan sıkıntıların bitmiş ürün stoklarında artışa neden olduğu belirtildi.

SEKTÖRLER ÜRETİMİNİ ARTIRDI, KARA VE DENİZ ARAÇLARINDA EN GÜÇLÜ BÜYÜME

İSO Türkiye Sektörel PMI Ağustos verilerine göre, Ağustos ayında 10 sektörden biri hariç tümü üretim artışı izlerken, en güçlü büyüme hızla toparlanan kara ve deniz araçlarında oldu. Çoğu sektörden yeni siparişler de arttı. Birkaç sektör, özellikle ihracatta güçlü performans gösterdi.

Öte yandan, tedarik zincirlerindeki aksamaların devam etmesi, hem girdi hem de nihai ürün fiyatlarındaki artışların sürmesine neden oldu. Kara ve deniz araçlarının yanı sıra giyim ve deri ürünleri, tekstil, makine ve metal ürünleri sektörlerinde de üretimde önemli gelişmeler kaydedildi. Üretimi yavaşlayan tek sektör metalik olmayan mineral ürünler oldu.

Takip edilen kategoriler arasında yeni siparişlerin en belirgin yavaşlama gösterdiği metalik olmayan mineral ürünler sektöründe üretim, aylık bazda üst üste 6. aydır düşüş kaydetti.

6 sektörde yeni siparişler artarken, üretimde olduğu gibi yeni siparişlerde de en hızlı genişleme kara ve deniz araçları sektöründe oldu. Birçok sektör yeni ihracat siparişlerinin hızlanmasından destek aldı. Özellikle tekstil ve gıda ürünleri sektörlerinde güçlü ihracat performansı kaydedildi.
Yeni siparişlerdeki iyileşmeler ve üretim gereksinimlerindeki artış nedeniyle Temmuz’da 6 olan istihdam kaydeden sektör sayısı Ağustos’ta 7’ye yükseldi. Satın alma faaliyetlerinde büyük çaplı artışlar gözlenirken, sadece iki sektörde girdi alımları azaldı. Üreticiler girdi satın alırken artan teslimat süreleri ile karşı karşıya kalmaya devam etti. En belirgin gecikmeler elektrik ve elektronik ürünler ile makine ve metal ürünler sektörlerinde yaşandı.

Ağustos ayında sektörlerin çoğunda enflasyondaki düşüşe rağmen arz kısıtları girdi maliyetlerinin artmasına neden olmuştur. Girdi fiyatlarında en keskin artış metalik olmayan mineral ürünler sektörü şirketlerinde kaydedildi. Benzer şekilde, nihai ürün fiyatları artmaya devam etti, ancak artışlar genellikle daha sınırlıydı.

Satış fiyatlarındaki en hızlı artış tekstilde, en düşük artış ise giyim ve deri ürünleri sektöründe gerçekleşti. Girdi arzındaki zorluklar Ağustos ayında çoğu sektörde girdi stoklarının azalmasına neden olmuştur. Ancak, üretim öncesi stokların önemli ölçüde arttığı kimya, plastik ve kauçuk sektörü gibi bazı istisnalar da vardı.

“ŞİRKETLERİN SATIN ALMA FAALİYETLERİ İSTİHDAM ARTIRDI”

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, imalat sanayi sektörünün karşılaştığı birçok zorluğa rağmen müşteri talebindeki iyileşmeye bağlı olarak Türk firmalarının 3 ay üst üste büyümelerini sürdürdüklerini belirtti. firmaların satın alma faaliyetleriyle istihdamı artırdıklarını vurguladı.

Özellikle ihracata yönelik çalışmaların başarılı olduğunu ve yurt dışından gelen yeni siparişlerin güçlü bir artış kaydettiğini kaydeden Harker, “Bu nedenle üreticiler, nakliye sektörünü etkilemeye devam eden ciddi zorluklarla ürünlerini müşterilere ulaştırırken uğraşmak zorunda kaldılar. Geri Dön şirketlerin tam büyüme potansiyellerine ulaşacakları bir yılda. Geri kalanında, bu zorlukların bazılarının hafiflemeye başlayacağı umulmaktadır.” ifadeleri kullandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK