Avusturya Başbakanı Kurz, yalan ifade yüzünden saatlerce sorgulandı

Avusturya Başbakanı Kurz, yalan ifade yüzünden saatlerce sorgulandı

44
0
PAYLAŞ

Avusturya Şansölyesi Kurz, yanlış beyanlar nedeniyle saatlerce sorgulandı

Avusturya Şansölyesi Kurz, yanlış beyanlar nedeniyle saatlerce sorgulandı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bir meclis komisyonuna yalancı ifade verip vermediğine ilişkin soruşturma kapsamında bu ay bir yargıç tarafından saatlerce sorgulandığını söyledi.

Mayıs ayında, Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı ve Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz aleyhindeki muhalefet partileri, Avusturya’daki yolsuzlukla mücadele savcılarından, partisi ile aşırı sağ Avusturya Özgürlük Partisi arasındaki 2017 koalisyonunda olası yolsuzluğu soruşturmasını istedi. (FPÖ) 2019’da çöktü. Bir meclis komisyonuna yalan ifade verip vermediğiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Avusturya Adalet Bakanlığı tarafından Temmuz ayında yapılan açıklamada, Kurz’un özel statüsü nedeniyle normalin aksine savcı yerine hakim tarafından sorgulanmasına karar verilmişti.

Başbakan Kurz, soruşturmayla ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada, yolsuzlukla mücadele savcıları tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bu ay bir hakim tarafından saatlerce sorgulandığını söyledi. Kurz, “Aylarca süren asılsız suçlamalardan sonra, Eylül ayı başlarında bir yargıç huzurunda asılsız suçlamalar hakkında yorum yapmak için birkaç saatim olduğu için mutluyum.” dedi.

Öte yandan Mayıs ayında Başbakan Kurz, suçlanmayı beklediğini ancak suçlu bulunmadığını ve suçlanırsa istifa etmeyeceğini açıklamıştı. Haziran ayında Kurz, komisyona Thomas Schmid’i 2019 yılında Avusturya devlet holding grubu OBAG’ın tek başkanı olarak atama kararında yer almadığını bildirdi. Ayrıca, Komisyon tarafından alınan metin mesajları, bunun OBAG’ın kararı olmasına rağmen olduğunu ileri sürdü. 27 Mart 2019’da Schmid’i resmi olarak atayan denetleme kurulu, karar sonunda Kurz tarafından alındı. Kurz ve Schmid arasında 13 Mart’ta yapılan görüşmede Kurz, “İstediğiniz her şeyi alacaksınız” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK